מחלות הקשורות בהשמנה

בשלושת העשורים האחרונים אנו יכולות לראות עלייה משמעותית בממדי ההשמנה בארץ ובעולם כולו. אם בעבר ממדי התופעה עמדו על פחות מעשרה אחוז מהאוכלוסייה, היום ההשמנה מגיעה בישראל לכמעט רבע ממנה ואף למעלה מזה. כלומר, לא רק שיש יותר אנשים שמנים, אלא שההשמנה עצמה היא קיצונית יותר. להשמנה יש השפעה על הדימוי העצמי ועל התפקוד החברתי ביום יום. מעבר לכך, היא פוגעת בגופנו והנתונים מצביעים על כך שהיום יותר נשים וגברים מתים בעולם כתוצאה מהשמנת יתר מאשר מתת תזונה.

השפעת ההשמנה על המערכת הקרדיו-וסקולרית

המערכת הקרדיו-וסקולרית היא מערכת הלב והנשימה שלנו. בקרב האוכלוסייה השמנה הסיכויים לחלות באי ספיקת לב הם פי 2.2 מאשר באוכלוסייה הלא שמנה. הסיכויים לסתימות עורקים ומכאן להתקף לב עולים גם הם בקרב אוכלוסייה זו בהשוואה לשאר האוכלוסייה. נתון מדאיג נוסף קשור לילדים שמנים. אחד מהמחקרים המרכזיים בנושא השמנת ילדים העלה כי השמנה בילדות מעלה את הסיכוי לפתח מחלת לב בגיל המבוגר.

עלייה בסוכרת מסוג 2

סוכרת מסוג 2 הפכה למגפה של ממש, והיא נפוצה יותר בקרב האוכלוסייה השמנה. בעלות עודף משקל נמצאות בקבוצת סיכון והסיכויים שלהן לפתח את המחלה היא פי 3.4 מאשר יתר האוכלוסייה. מחלת הסוכרת עשויה להיראות כמחלה שאפשר לחיות איתה בעזרת איזון נכון, אך בשנת 2012 כ-6% מתו כתוצאה מהמחלה והשלכותיה (2,283 אנשים – גברים ונשים).

עלייה בתחלואה בסרטן

כבר משנות ה-90 החלו מחקרים שונים להצביע על הקשר בין השמנת יתר לבין מחלת הסרטן. חשוב לציין כי לא כל מי שחולה סובל מהשמנה ולא להפך, אך ההשמנה מעלה את הסיכויים לחלות בסרטן. במחקר שבוצע באנגליה בשנת 2014 עלה כי ישנם שישה סוגי סרטן ששכיחותם עולה בקרב האוכלוסייה השמנה. מסקנה נוספת שהתקבלה במחקר זה היא שההשמנה גורמת ל-41% ממקרי סרטן הרחם ול-10% ממקרי סרטן הכליות, הכבד, המעי הגס וכיס המרה.

קשיים תפקודיים ונכות

השמנה יכולה להוביל לנכות. הנתונים מצביעים על כך שבארה"ב הסיכויים של אישה שמנה או של אישה שמעשנת (הנתונים זהים) להפוך לנכה לתקופה של לפחות שלושה חודשים במהלך החיים עומדת על מעל ל-40%. הנכות מוגדרת, כמובן, בצורה שונה אצל כל אחת, ובאופן כללי מדובר בתלות שמפריעה בין היתר לתפקוד היום יומי וליכולות לבצע פעולות בסיסיות ללא עזרה (לרבות בעיה להתנייד ללא קביים או כיסא גלגלים).

מחלות נפשיות ובעיות רגשיות

השמנת יתר משפיעה על הביטחון העצמי, מובילה לבעיות רגשיות וחברתיות ויכולה להיות קשורה למחלות נפשיות. השמנת יתר עלולה להוביל אותנו לבצע דיאטות קיצוניות שאינן מובילות לירידה אמתית במשקל אלא פוגעות במערכות הגוף. היא עלולה להוביל לבולימיה, להקאות וגם לאנורקסיה.