השמנה ודימוי עצמי

דימוי עצמי הוא התפיסה של איך שאנחנו רואות את עצמנו, כמה אנחנו מאמינות ביכולות שלנו לבצע דברים שונים וכמה ביטחון עצמי יש לנו. אחד המרכיבים המשפיעים על הדימוי העצמי הוא דימוי הגוף, וכאן אנו יכולות לראות שלהשמנה יש השפעה רבה. נכון להיום, מעל לרבע מהנשים הבוגרות סובלות מהשמנת יתר ולנתון זה השלכות רבות, לרבות השפעה על התפיסה העצמית.

דימוי עצמי מושפע מתפיסה חברתית

בקרב הנשים, יותר נשים בעלות עודף משקל סובלות מדימוי עצמי נמוך, וזאת בהשוואה לנשים במשקל תקין ובהשוואה לגברים בעלי עודף משקל. הדימוי העצמי הנמוך משפיע על הנכונות ליצור קשרים חברתיים ועל ההצלחה האישית (לא מעט נשים מעכבות את הקריירה של עצמן בשל דימוי עצמי נמוך). התפיסה העצמית של כל אחת מאתנו קובעת מה אנו יכולות ומה איננו יכולות לעשות בחיים, והיא מושפעת גם מהסביבה ומהחברה.

הפרסומות העוטפות אותנו מעלות דמויות של נשים רזות ונראה לנו טבעי לשפוט את עצמנו בהשוואה למראה זה. בנוסף, לא מעט נשים סובלות מאמירות כמו "לא חבל שאת שמנה" ודומיהן, מה שאינו מקל את מצבן אלא אפילו מחמיר אותו. החברה שיפוטית באופן כללי לכל אחד, אך נראה כי נשים סובלות יותר מהערות ומשיפוטיות וכי ילדות ונערות מושפעות עד כדי כך שהמצב עלול להוביל לבעיות רגשיות ונפשיות, ואף להפרעות אכילה.

לטפל בדימוי העצמי

לעתים הקשר בין השמנה לבין דימוי עצמי ירוד דומה לשאלת הביצה והתרנגולת: שני הדברים מזינים זה את זה ויכולים להיראות לכל אחת מאתנו כמעגל שקשה לשבור אותו. היום ברור כי יש לטפל לא רק בהשמנה עצמה אלא לבנות דימוי עצמי חזק ובריא שמעלה את היכולת להתקדם בכל תחום בחיים (חברתית, משפחתית, תעסוקתית ועוד) ומכאן הוא משפיע על הגוף עצמו, על הבחירות התזונתיות ועל הנכונות לבצע פעילות גופנית בריאה.