השמנה בארץ ובעולם

ארגון הבריאות העולמי עוסק בסוגיות שונות בעולם כולו, ואחת מהן היא מגפת ההשמנה. הסיבה לכך שהיא נקראת מגפה היא ההתפשטות שלה לאורך השנים האחרונות והנזקים שהיא עושה. השמנה מובילה לפגיעה במערכות הגוף השונות והנתונים מצביעים על כך שהיום יותר אנשים מתים מהשמנה מאשר מתת תזונה. ממדי ההשמנה עלו בשלושים השנים האחרונות ונמצא כי אנחנו, הנשים, נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר מאשר הגברים.

נשים מול גברים

בשלושים השנים האחרונות עקב ארגון הבריאות העולמי אחר מגפת ההשמנה, והנתונים מצביעים על כך שבעוד בקרב הגברים המספרים עלו מ-4.8% שמנים בשנת 1980 ל-9.8% בשנת 2008, אצלנו, הנשים, בשנת 1980 הנתונים הצביעו על כך ש-7.9% מהאוכלוסייה שמנות ובשנת 2008 13.8% מהנשים בעולם הוגדרו כסובלות מהשמנת יתר. הנתונים מצביעים על כך שכל אחת מאתנו נמצאת בקבוצת סיכון וחייבת להבין את הסכנות הנובעות מכך.

ישראל מול העולם

באופן כללי, אנו יכולות לראות ממדי השמנה גבוהים במדינות מבוססות ודוברות אנגלית. על פניו, אנו יכולות לחשוב שדווקא במדינות בהן יש נגישות למידע המצב אמור להיות הפוך והמודעות לתזונה נכונה צריכה להיות גבוהה ולכן אחוז ההשמנה נמוך, אך הנגישות למזון מהיר והשפע הגדול משפיעים יותר, ויוצרים את המגיפה.

מבחינת נתונים, המדינה דוברת האנגלית המובילה במדדי ההשמנה היא ארה"ב, בה נכון לשנת 2008 כ-30% מהאוכלוסייה הבוגרת הוגדרה כסובלת מהשמנת יתר (כשיותר נשים סובלות ממנה מגברים). שאר המדינות הדוברות אנגלית ובהן קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד ואנגליה סובלות גם הן מאחוזים גבוהים של השמנה. ברוסיה, כ-24% מהאוכלוסייה סובלים מהשמנת יתר ובמזרח התיכון אפשר לציין את מצרים, אשר בה מעל לשליש מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר.

נתוני ההשמנה בישראל עומדים נכון לשנת 2008 על כ-19% מהגברים וכ-26% מהנשים באוכלוסייה הבוגרת. אנו, הנשים הישראליות, ממוקמות במקום הראשון במערב אירופה מבחינת ממדי ההשמנה.

השמנת יתר בילדים

השמנת יתר בילדים משפיעה על בריאותם, על חיי החברה שלהם ועל דימויים העצמי. בעשורים האחרונים חלה עלייה גדולה בממדי ההשמנה בילדים, ונכון לשנת 2014 נמצא כי כ-6% מאוכלוסיית הילדים בעולם כולו סובלים מהשמנת יתר. בישראל נמצא כי כ-20% מהילדים בכיתה א' סובלים מהשמנה, והנתון עולה בכיתה ז' לכשליש מהילדים. כאן הסביבה נמצאה כמקור לסיבת ההשמנה, והנתונים מצביעים על כך שהסיכויים להשמנה עולים בקרב ילדים למשפחות בעלות הכנסה נמוכה.

ההשלכות של השמנת יתר בארץ ובעולם

להשמנת יתר יש השפעה על הבריאות והיא מובילה אפילו למוות, אך אין זו ההשפעה היחידה שלה. ההשמנה משפיעה על הכלכלה העולמית בשל הצורך של מערכות הבריאות להתמודד עם יותר מחלות, ומובן שיש לה השלכות אישיות על כל אחת שסובלת ממנה מבחינה חברתית ודימוי עצמי. המטרה שצריכה להיות לכל אחת מאתנו היא להעלות את המודעות, לעשות בחירות תזונתיות נכונות, ולפעול ולעודד את ילדינו לביצוע פעילות גופנית.