תזונה נכונה

מי שעוקב אחר תחום התזונה והדיאטה יכול למצוא את עצמו מבולבל. מדי תקופה מתפרסמת דיאטה חדשה אשר מאיימת על קודמותיה ומנסה להביא בשורה חדשנית. הדבר נכון לא רק היום, בעידן האינטרנט והמידע, אלא קיים כבר עשרות שנים. עם זאת, ישנו שינוי שנראה שכולם מצליחים להסכים עליו: תזונה נכונה חשובה לא פחות מתזונה רזה, עדכנית ושמבטיחה הורדה מהירה במשקל, וכאן ישנן מספר גישות שמסבירות מהי התזונה הנכונה.

פירמידת המזון

פירמידת המזון מציגה כמה מזון עלינו לאכול באופן יחסי לשאר המזונות. בתחתית הפירמידה נמצא הבסיס, מים, אשר הכרחיים לתפקוד הגוף ומהווים חלק בלתי נפרד מהמערכות הפועלות בו. מעליהם נמצאים הדגנים, הירקות והפירות, מזונות אשר עשירים בחלבונים, מזונות שומניים ורק בקצה הפירמידה נמצאים ממתקים וחטיפים, מהם רצוי להימנע. ככל שהמזון נמצא בחלק התחתון של הפירמידה, כך כדאי לצרוך ממנו יותר.

תזונה נכונה על פי הנטורופתיה

הנטורופתיה שמה דגש על מאכלים בריאים, אך לא רק עליהם, אלא גם על הרגלי תזונה בריאים. בין ההרגלים המומלצים: הקפדה על ארוחת בוקר, אכילה בישיבה בלי לעסוק בפעולות נוספות, שילוב ארוחות חמות בתזונה, הקפדה על לעיסה ממושכת, הימנעות ממזונות תעשייתיים והעדפת מזונות אורגניים, הפחתת פחמימות מעובדות ומוצרי חלב, הוספת פירות וירקות רבים לתזונה, אכילת אוכל "פשוט" (כלומר, ארוחות שאינן מורכבות משלל פריטים) ואכילה רק מתוך רעב, תוך הקשבה לצורכי הגוף.

תזונה איורוודית

האיורוודה הגיעה מהודו, והיא למעשה גישה בריאותית-טיפולית אשר מתייחסת למרכיב התזונה הנכונה כמשמעותי לאורח חיים בריא. על פי גישה זו, על כל אדם להקפיד לאכול את המזון הנכון לו, ובנוסף להקפיד על שעות האכילה הנכונות, שהן השעות בהן מערכת העיכול פעילה ועובדת במיטבה. בגישה זו, חשוב מאד לבצע הפסקה בין הארוחות כדי לאפשר למזון לעבור עיכול, ומפורט לאורך כמה זמן יש להמתין בין המזונות השונים. למשל, לאחר אכילת חלבונים יש לבצע הפסקה של ארבע שעות עד לארוחה הבאה. על פי תזונת האיורוודה, יש להעשיר את התזונה בחומרים כמו וויטמינים, מזון מלכות ועוד, וכל אלו בהמלצת מטפל בלבד.

לא רק תזונה, אלא גם פעילות גופנית

חלק בלתי נפרד מהקפדה על גוף בריא הוא הגברת הפעילות הגופנית. אימוץ הרגלים בריאים של פעילות תורמת לפעילות הלב ולהפחתת הכולסטרול, ורבים מעידים על כך שקל להם יותר לשמור על הרגלי התזונה החדשים בזכות פעילות זו. כאן חשוב לציין כי אימוץ הרגלי תזונה נכונה מחייבים פיקוח, במיוחד אם אלו שונים באופן קיצוני מחיי היום יום שלכם.